Sie sind da:

Małopolska i biegówki – relaks dla każdego

Dwie osoby na trasie narciarstwa biegowego w lesie.
Wędrówki na nartach biegowych stają się coraz popularniejsze. Małopolska zaprasza miłośników biegówek na mnóstwo tras o różnym stopniu trudności. Można korzystać z tych profesjonalnie przygotowanych, jak i wędrować w samotności swoimi ścieżkami. Każdy znajdzie w Małopolsce trasę dostosowaną do swoich umiejętności i kondycji. Wiele z nich dostępnych jest przez długie tygodnie, bo tu zima trwa najdłużej!

W ostatnich latach narty biegowe zyskują nowych miłośników. Jeśli tylko pozwalają na to warunki śniegowe, przypinają je młodsi i starsi, by ruszyć na trasę i korzystać z walorów tego zdrowego, taniego i łatwego sportu, który naprawdę nie jest zarezerwowany tylko dla wybranych. Zdobycie podstawowych umiejętności nie wymaga wielu zajęć, nie trzeba wysokich nakładów, by zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt dla amatorów. Ten świetny trening dla mięśni oraz doskonałą zabawę można rozpocząć w każdym momencie.

Krótko mówiąc, to sport w zasadzie dla każdego, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Można go uprawiać w samotności, wędrując swoimi ścieżkami, jak i korzystając z profesjonalnie przygotowanych tras. W każdej z tych kategorii Małopolska ma bardzo wiele do zaoferowania miłośnikom biegówek. Przedstawiamy wybrane trasy w poszczególnych regionach. 

Biegówki - trasy: Tatry i Podhale

Tatry i Podhale to część Małopolski to raj nie tylko dla miłośników narciarstwa zjazdowego, ale i biegówek. Liczne w okolicy ścieżki rowerowe w zimą przemieniają się w trasy do narciarstwa biegowego. Na swoim terenie szlaki przygotowują gminy Nowy Targ, Szaflary a także Czarny Dunajec. Wiele tras prowadzi przez torfowiska, malownicze tereny leśne i łąki. Na jednej z nich – wokół rezerwatu Bór na Czerwonem rozgrywany jest Bieg Podhalański imienia Jana Pawła II z wieloma imprezami towarzyszącymi. Bardzo ciekawą propozycję dla amatorów biegówek ma też stacja narciarska Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej. Co roku przygotowywanych jest tu kilka kilometrów oświetlonych i naśnieżanych tras między szczytami Kotelnicy i Jankulowskiego Wierchu.

W Zakopanem i jego najbliższej okolicy narciarze biegowi też są mile widziani. Czekają na nich liczne trasy biegowe, m.in. na Górnej Równi Krupowej, na Chotarzu w Kościelisku czy w Ośrodku Biathlonowym w Kirach. Korzystając z nich, można spoglądać na górujący nad okolicą majestatyczny Giewont.

Zakopane - trasa biegowa na Górnej Równi Krupowej
Trasa o długości 2 - 4 km zlokalizowana w samym centrum Zakopanego. Jest to trasa łatwa, przygotowywana ratrakiem do stylu klasycznego oraz techniki łyżwowej, oświetlona.

Zakopane - trasy biegowe Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodka Przygotowań Olimpijskich
Trasy biegowe o długościach: 1,4 km, 1,7 km, 2,5 km i 3,3 km, przeznaczone do treningu dla bardziej zaawansowanych biegaczy. Trasy dobrze przygotowane ratrakiem pod styl klasyczny, oświetlane i naśnieżane. Jest również trasa do stylu łyżwowego.

Zakopane -  biegowe Trasy Zachodnie Biały Potok
Trasy przy Dużej Krokwi, biegnące w lesie w kierunku Doliny Strążyskiej, liczące około 5 km długości (trasy w wariantach 1 km, 2 km, 3 km, 4 km, 5 km).

Zakopane - trasy biegowe na terenie stacji narciarskiej Harenda
Trasa biegowa i skiturowa o długości 4 km.

Kościelisko - trasy biegowe na Chotarzu
Narciarskie trasy biegowe o długości ok. 5 i 10 km w Kościelisku, z pięknym widokiem na Giewont. Trasy profesjonalnie przygotowywane przez ratrak do stylu klasycznego i łyżwowego.

Białka Tatrzańska – trasy biegowe na terenie stacji narciarskiej Kotelnica Białczańska - Jankulakowski Wierch

Około 5 kilometrów tras biegowych, malowniczo położonych na terenie Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska, między szczytami Kotelnicy i Jankulakowskiego Wierchu. Trasy zróżnicowane pod względem trudności, oświetlone i naśnieżane.

Jurgów - trasy biegowe na terenie stacji narciarskiej Jurgów-Ski
Trasy położone są na terenie stacji narciarskiej Jurgów-Ski, ciągnące się aż do samego Jurgowa. Długość ok 4,5 km.

Małe Ciche - trasa biegowa na terenie stacji narciarskiej Małe Ciche
Trasa biegowa o długości 2,5 km przygotowywana jeśli tylko warunki atmosferyczne na to pozwolą. Trasa dla średnio-zaawansowanych biegaczy.

Czarna Góra - trasy biegowe na terenie stacji narciarskiej GrapaSki
Pojedyncza pętla o długości 4 km. Jeśli jest naturalna pokrywa śniegowa, gospodarze przygotowują więcej wariantów tras biegowych o łącznej długości 15 km. Trasy nie naśnieżane, ratrakowane.

Trasa biegowa w Poroninie
Trasa o łącznej długości 5 km, zlokalizowana w Poroninie na pięknie położonej Roli Malacińskiej przy ulicy Za Torem. Trasa przygotowywana pod styl łyżwowy, ale jest również ślad do stylu klasycznego. Trasa ratrakowana, nieoświetlona.

Mini trasa biegowa w Poroninie
Trasa o długości 250 metrów, zlokalizowana na Gminnym Stadionie Sportowym w Poroninie. Trasa przygotowywana pod styl łyżwowy, ale jest również ślad do stylu klasycznego. Trasa ratrakowana, nieoświetlona.

Trasa biegowa w Zębie
Trasa o łącznej długości 5 km, rozpoczynająca się przy kościele w Zębie. Trasa przygotowywana pod styl łyżwowy, ale jest również ślad do stylu klasycznego. Trasa ratrakowana, nieoświetlona.

Chochołów - trasy biegowe obok Term Chochołowskich
Trasy biegowe o długości pętli ok. 3 km zlokalizowane obok Term Chochołowskich, przygotowywane pod styl klasyczny i "łyżwę", sztucznie naśnieżane i oświetlone.

Biegówki - trasy: Gorce i Beskid Wyspowy

Gorce, z racji ukształtowania terenu, to raczej propozycja dla bardziej zaawansowanych miłośników biegówek, choć i początkujący znajdą tu propozycje dla siebie. Oto przykłady: odcinek doliny potoku Kamienica od Rzek, przez Polanę Trusiówka do Papieżówki (a nawet nieco dalej), trasa po Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju, czy te w Centrum Narciarstwa Biegowego Gorce Klikuszowa.

Bardziej zaawansowani mogą odwiedzić trasy na terenie stacji narciarskiej Czorsztyn Ski lub ruszyć od Papieżówki ku Przełęczy Borek, a nawet na Turbacz. Trud podejścia z pewnością wynagrodzi powrót przez Jaworzynę Kamienicką (po drodze panorama Tatr) i zjazd do Rzek trasą rowerową z widokami na pasmo Kudłonia.

Na najwytrawniejszych biegaczy czeka trasa Śladami Olimpijczyków z Obidowej na Turbacz. Nazwa nawiązuje do faktu, że podczas swoich treningów wielokrotnie przemierzała ją nasza wybitna biegaczka Justyna Kowalczyk.

W Beskidzie Wyspowym największą popularnością cieszą się trasy biegowe wokół Mogielicy. Można z nich korzystać cały rok, w lecie służą miłośnikom jazdy na rowerze, nordickwalking i pieszych wędrówek, a w sezonie zimowym szlaki i drogi leśne zamieniają się w trasy dla narciarzy biegowych, odpowiednie dla osób o różnych umiejętnościach. Po prostu trzeba wybrać wariant najbardziej odpowiedni dla siebie.

Kluszkowce - trasy biegowe na terenie stacji narciarskiej Czorsztyn-Ski
Trasy o długości ok. 7 km, prowadzące wokół Góry Wdżar, z pięknym widokiem na Tatry, Pieniny i Jezioro Czorsztyńskie. Trasy łatwe, przygotowywane ratrakiem tylko na naturalnej pokrywie śnieżnej.

Nowy Targ, Szaflary – trasy biegowe na lotnisku w obrębie Rezerwatu Przyrody „Bór na Czerwonem”
Trzy warianty trasy:
- trasa długości 14 km, mająca początek na nowotarskim lotnisku, prowadząca wokół Rezerwatu Przyrody „Bór na Czerwonem”.
- trasa długości 6 km, prowadząca od kładki pieszo-rowerowej na Dunajcu wzdłuż Rezerwatu Przyrody „Bór na Czerwonem” przez Szaflary „Tewikiel” aż do miejscowości Bór.
- trasa długości 3 km, łącząca centrum Szaflar i pętlę szkoleniową narciarstwa biegowego w Szaflarach.
Szlaki oznakowane oraz profesjonalnie przygotowane przez ratrak pod styl klasyczny.

Nowy Targ – trasa biegowa w „Borze Kombinackim”
Trasa o długości 6,5 km, prowadząca ścieżkami wewnątrz pięknego lasu sosnowo-świerkowego. Trasa łatwa, oznakowana oraz profesjonalnie przygotowana przez ratrak pod styl klasyczny.

Nowy Targ – trasa biegowa "Na Kole" obok Miejskiej Hali Lodowej
Sztucznie naśnieżana, oświetlona, narciarska trasa biegowa o długości 400 m, zlokalizowana na stadionie „KOŁO”.

Obidowa (Klikuszowa) – trasa biegowa z Obidowej na Turbacz
Trasa licząca 11 kilometrów, ratrakowana na bieżąco, prowadząca od leśniczówki we wsi Obidowa aż do schroniska na Turbaczu. Trasa przeznaczona zarówno dla początkujących narciarzy (pierwsze 4 km), jak i zaawansowanych miłośników tego sportu – dalszy etap trasy. Jest także drugi wariant trasy biegowej - o długości 9 km, dla bardziej zaawansowanych biegaczy, ratrakowany jeśli warunki na to pozwalają.

Klikuszowa - trasa biegowa na terenie Centrum Narciarstwa Biegowego Gorce - Klikuszowa
Trasa długości prawie 1,9 km, oświetlona, ratrakowana.

Rabka-Zdrój - trasa biegowa na terenie Parku Zdrojowego
Trasa typowo rekreacyjna o długości 3,3 km i szerokości do 3 m, biegnąca głównie wzdłuż malowniczych alejek Parku Zdrojowego. Trasa z założonym śladem do stylu klasycznego, o łatwym przebiegu, oświetlona.

Trasa narciarstwa biegowego „Mogielica” na terenie Powiatu Limanowskiego
Trasa licząca aż 21 km, poprowadzona wokół szczytu „Mogielicy”, przeznaczona dla osób chcących doskonalić swoje umiejętności narciarskie.

Trasa narciarstwa biegowego „Rodzinna” na terenie Powiatu Limanowskiego
Trasa poprowadzona przez pierwszych 6 km trasy Mogielica, przeznaczona do rekreacji rodzinnej.

Trasa narciarstwa biegowego „Na Polanie Stumorgowej” pod Mogielicą na terenie Powiatu Limanowskiego
Trasa o długości 2 km, łagodna, zlokalizowana na Polanie Stumorgowej pod Mogielicą (tworzona w zależności od warunków pogodowych).

Spytkowice - trasy biegowe na terenie stacji narciarskiej „Beskid”
Trasy biegowe o długości od 2 do 5 km z widokiem na Babią Górę, przeznaczone dla osób początkujących i średniozaawansowanych.

Biegówki - trasy: Pieniny i Spisz

W Pieninach dobrym miejscem wypadowym do wędrówek na biegówkach jest Szczawnica. To stąd można udać się wzdłuż potoku Grajcarek do jego ujścia do Dunajca i dalej w górę biegu tej rzeki do Czerwonego Klasztoru po słowackiej stronie, podziwiając po drodze przełom Dunajca i górujące nad nim Trzy Korony. Powrót możliwy jest tą samą trasą lub słowackimi ścieżkami przez Leśnicę.

Inna opcja to wymagająca dobrego przygotowania kondycyjnego wyprawa do schroniska na Przehybie. Jej początkiem może być sama Szczawnica, jak i pobliska Szlachtowa lub Jaworki.

Mniej zaawansowanym polecamy trasę przez Rezerwat Przyrody „Biała Woda” w Jaworkach, na którą najlepiej wyruszyć z pobliskiego parkingu, 8-kilometrowy szlak z górnej stacji najdłuższego wyciągu w stacji narciarskiej Polana Sosny w Niedzicy do Kacwina lub trasę o podobnej długości w Jurgowie, w pobliży stacji narciarskiej Jurgów Ski.

Biegówki - trasy: Beskid Sądecki i Niski

Wschodnia część Małopolski to imponująca sieć szlaków dla miłośników biegówek. W Beskidzie Niskim w ramach projektu Śnieżne Trasy przez Lasy wyznaczono blisko 100 kilometrów tras, które wiodą leśnymi ścieżkami, po drodze można podziwiać panoramy Beskidu Niskiego i Sądeckiego. Główny szlak to 50-kilometrowa Wielka Zielona Pętla, którą uzupełniają liczne łączniki. Dzięki nim dotrzemy na tereny nieistniejących wiosek łemkowskich, starych cmentarzy, wyjątkowych cerkwi i kapliczek. Szlaki łączą w sobie walory turystyczne, edukacyjne i kulturowe. Ze względu na łagodne ukształtowanie terenu mogą z nich korzystać osoby o różnej kondycji fizycznej i umiejętnościach.

W Beskidzie Sądeckim, na terenie stacji narciarskiej Wierchomla, wytyczono kilkukilometrową trasę od górnej stacji wyciągu do bacówki nad Wierchomlą. Ciekawe trasy znajdują się także m.in. w Ptaszkowej, Tyliczu i stolicy tego subregionu – w Krynicy.

Wierchomla Mała – trasy biegowe na terenie stacji narciarskiej Wierchomla
Trasa biegowa o długości 4,5 km, zlokalizowana przy górnej stacji wyciągu krzesełkowego A, poprowadzona w kierunku bacówki nad Wierchomlą, pokryta naturalnym śniegiem i przygotowana przez ratraki, przeznaczona dla początkujących i zaawansowanych narciarzy.
 
Tylicz – Krynica-Zdrój – Góra Parkowa - trasy biegowe
Malownicze trasy rekreacyjno-sportowe łączące Krynicę, a dokładnie Górę Parkową, z Tyliczem. Całość liczy ok. 13 km i jest raczej trasą terenową.

Tylicz – trasa biegowa – Polana Syhła
Trasa w dwóch wariantach - 2,5 km oraz 4 km, przeznaczona dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy, regularnie ratrakowana, z założonym śladem.

Krynica-Zdrój – trasy biegowe „u Leśników” w Dolinie Czarnego Potoku
Trasy narciarstwa biegowego zlokalizowane u podnóży Jaworzyny Krynickiej, przeznaczone dla dzieci i uczących się biegać na nartach (trasa długości ok. 0,5 km), początkujących (trasa długości ok. 2,4 km) oraz zaawansowanych (trasa długości ok. 2,8 km). Trasy naśnieżane i ratrakowane.

Ptaszkowa - trasy biegowe na terenie Centrum Sportów Zimowych
Trasa do narciarstwa biegowego z homologacją FIS oraz PZN, podzielona na 3 dystanse: 2,5 km, 1,5 km i 1 km. Całość sztucznie naśnieżana, ratrakowana oraz oświetlona.

Krzywa – Śnieżne Trasy przez Lasy
Sieć tras biegowych w Beskidzie Niskim, w okolicy Gorlic, z miejscami do uprawiania: sportowego narciarstwa biegowego, śladowego i backcountry. Jest to blisko 100 km oznakowanych szlaków narciarskich.

Biegówki - trasy: Kraków i okolice

Jakkolwiek, by to zabrzmiało, to w okresie międzywojennym Kraków miał liczne propozycje dla narciarzy. Istniały tu dwie skocznie, dwa wyciągi, a tereny w pobliżu Kopca Kościuszki służyły amatorom zjazdów na sankach. Dziś, gdy tylko jest odpowiednio wiele śniegu, na biegówkach można spacerować po Błoniach, terenie Lasku Wolskiego, Parku Lotników czy innych większych terenów zielonych. Dziś w Krakowie pobiegać można bulwarami i wałami Wisły – trasa spod Wawelu do stopnia Kościuszki i powrotem ma około 12 kilometrów i wokół Błoń (około 4 kilometry). Także w pobliżu miasta znajdują się ciekawe miejsca. Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, w centrum Ojcowa, dla początkujących przygotowywana jest licząca ok. kilometra trasa po Parku Zdrojowym. Bardziej zaawansowani mogą się wybrać do Doliny Sąspowskiej.

Płaskich, równych terenów do wędrówek na biegówkach nie brakuje też na terenie Puszczy Niepołomickiej.

Trasy biegowe na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego
Trasa krótka w Parku Zdrojowym w Ojcowie, o długości około 1 km, oraz dłuższa biegnąca przez Dolinę Sąspowską, o długości około 6 km w jedną stronę.

#NajważniejszeWrócić

Choć poruszanie się na nartach biegowych wydaje się łatwe, to jednak warto wziąć kilka lekcji u profesjonalnego trenera, który nauczy nas właściwych ruchów, podpowie jak zachowywać się przy zakrętach i na zjazdach. Wszystko to pozwoli później cieszyć się niczym nieskrępowaną radością z pokonywania kolejnych kilometrów.

Ważne, by przed wyruszeniem na trasę pamiętać o wykonaniu rozgrzewki i ćwiczeń rozciągających, które pozwolą organizmowi przygotować się do zwiększonego wysiłku fizycznego.

Poruszając się w terenie należy przestrzegać wszelkich ograniczeń związanych z ochroną przyrody i zachować ostrożność w miejscach niebezpiecznych. Umieszczenie tablicy z napisem STOP, zdejmij narty, to nie wymysł mający utrudnić spacer, ale ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem, które może czaić się za zakrętem lub na końcu zjazdu.

Ostrożności i troski o własne bezpieczeństwo nigdy dość. O zasadach bezpiecznego poruszania się w górach, ale i na innych terenach, poświęcony jest cykl filmików przygotowany w ramach akcji pod hasłem „Najważniejsze wrócić” prowadzonej wspólnie przez Małopolską Organizację Turystyczną i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Relaks po biegówkach

Po spacerze na biegówkach warto się zrelaksować. W tej dziedzinie Małopolska też ma bardzo wiele do zaoferowania. W zależności od miejsca pobytu, można korzystać z licznych uzdrowisk i kompleksów spa, spędzić czas w basenach termalnych z widokiem na Tatry czy odwiedzić jedno z miejsc na Małopolskiej Trasie Smakoszy. W wielu miejscach organizowane są kuligi połączone z biesiadami i występami kapel regionalnych.

Zachęcamy do odkrywania uroków Małopolski na nartach biegowych, korzystania z przeróżnych atrakcji dla młodszych i starszych dostępnych w regionie, poznawania jego tradycji i kultury. W Małopolsce zawsze jest jeszcze wiele do odkrycia, poznania, posmakowania.

Zapraszamy!

Multimedia


 
Kostenlose App VisitMałopolska herunterladen
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Verknüpfte Assets