Back

Kładka nad Białuchą w Krakowie nie powstanie tak szybko

Kładka nad Białuchą w Krakowie nie powstanie tak szybko

Kraków - Schodki z Al. Pokoju na wały
Chcielibyśmy mieć jak najmniej takich informacji do przekazania, ale dzisiaj mamy dość kiepskie informacje z miasta Krakowa. Planowana budowa kładki nad Białuchą w Krakowie z przyczyn własnościowych wypada z budżetu i tak naprawdę nie wiadomo kiedy znowu powróci do puli inwestycyjnej. 

Ta kładka to jedno z ważniejszych, brakujących ogniw zarówno pod kątem turystycznym dla Wiślanej Trasy Rowerowej (VeloMetropolis). Jej powstanie było też ważne dla codziennej, rowerowej komunikacji dla wielu krakowskich rowerzystów. Rozwiązałaby też problem połączenia bulwarów na Dąbiu z powstałym niedawno odcinkiem asfaltowych wałów wiślanych od Al. Pokoju do ul. Podbipięty (most Wandy) również dla osób z ograniczoną sprawnością, rolkarzy, osobom spacerującym z wózkami itp. Wszystkim tym, dla których obecne zejście po stromych schodkach z Alei Pokoju sprawia nie lada problem lub jest po prostu barierą nie do pokonania. 

Oficjalnie stanowisko  rzecznika Zarządu Dróg Miasta Krakowa brzmi tak: "ZDMK zgłosił do budżetu Miasta Krakowa konieczność wycofania zadania z realizacji. Przeprowadzone prace projektowe wykazały, że do czasu uregulowania kwestii własności gruntów Gmina nie może zrealizować tej inwestycji. Stąd ZDMK nie ma możliwości zrealizowania zadania w tym roku. Jeśli kwestie własności gruntu zostaną wyjaśnione będzie możliwość ponownego wprowadzenia zadania do realizacji."

Co to znaczy dla ciągłości Wiślanej Trasy Rowerowej? Że jedyne schodki na 220 kilometrach tej trasy w Małopolsce, na których fizycznie jesteśmy zmuszeni do zejścia z roweru i sprowadzenia go (całe szczęście jest chociaż specjalna szyna do tego), trochę nam jeszcze będą musiały posłużyć. Jest co prawda szyna na owych schodkach, gruntówki na ul. Jak ważna jest to kładka dla mieszkańców (o turystach jadących po WTR nie wspominając), niech świadczy ilość projektów jakie pojawiły się w tegorocznym budżecie obywatelskim m. Krakowa, które w różny sposób postulowały rozwiązanie  problem z obecnym przejazdem przez to miejsce.Wszystkie te projekty oczywiście odrzucano, deklarując że budowa tego obiektu jest już planach. 

Mamy nadzieję, że oczywiście zadania zadanie pn.: „Budowa ścieżki rowerowej w ciągu wałów Wisły wraz z obiektem mostowym nad rzeką Białuchą w Krakowie” nadal pozostanie w Wieloletniej Prognozie Finansowej – Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Miasta Krakowa na kolejne lata, a sprawy własnościowe wyjaśnią się w trybie pilnym (prawdopodobnie konieczny będzie wykup części gruntów).