Mapy on-line, ślady GPS oraz aplikacje mapowe

Wszystkie informacje dotyczące map on-line oraz śladów GPS wycieczek i szlaków poprowadzonych po trasach rowerowych VeloMałopolska.

Mapy on-line

Mapy na Geoportalu Małopolskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej (MIIP).

Znajduje się tutaj:

  • sieć istniejących i budowanych tras rowerowych VeloMałopolska,
  • sieć rekomendowanych szlaków rowerowych,
  • pętle wycieczek rowerowych.

Aby wybrać poszczególny element kompozycji należy kliknąć ikonę ikona przedstawiająca warstwy na mapiew lewym górnym rogu mapy. 

Ponadto, po kliknięciu w wybrany szlak na mapie, pojawi się możliwość pobrania plik GPX oraz link do strony z opisem konkretnej trasy lub wycieczki. 


Mapa na Geoportalu MIIP

Powyższa kompozycja mapowa dostępna jest również w aplikacji mobilnej MIIP - linki do pobrania zamieszczono w artykule poniżej. Aplikacja pozwala z dużą dokładnością zobaczyć fragment trasy rowerowej, którym chcemy się poruszać. Nie jest to aplikacja dedykowana wyłącznie rowerzystom, dlatego w instrukcji użytkowania podpowiadamy jak odnaleźć właściwą mapę.

VeloMałopolska na GoogleMaps

Po kliknięciu w ślad konkretnej trasy wyświetla się jej opis razem z linkiem, w który należy kliknąć aby przejść do szczegółowej mapy obrazującej postęp prac/rodzaj nawierzchni. Podobne mapy zostały utworzone również dla szlaków i wycieczek.

Niestety GoogleMaps nie ujmuje jeszcze wszystkich gotowych odcinków sieci VeloMalopolska w swoim algorytmie wyznaczania optymalnego wyboru tras rowerowych. Prezentujemy trasy korzystając z Googe Maps z jednego prostego powodu - to najbardziej popularna aplikacja mapowa na świecie, obecna praktycznie na każdym smartfonie. 


Legenda do GoogleMaps:

  • DDR (kolor czarny): odseparowane od ruchu, asfaltowe drogi dla rowerów DDR lub ciągi pieszo-rowerowe CPR, poprowadzone głównie po wałach rzecznych, nadające się na każdy typ roweru.​
  • DROGA (kolor szary): asfaltowe drogi publiczna, przebieg w ruchu ogólnym; w większości są to odcinku o uspokojonym lub znikomym ruchu, nadają się na każdy typ roweru.
  • INNA (kolor czerwony): fragmenty biegnące po drogach szutrowych/betonowych chodnikach/ścieżkach gruntowych; nie nadają się tylko na szosówki, ale każdym innym rodzajem rowerów przejedziemy (jak jest sucho) bez zbytniego bólu.
  • BUDOWA (kolor żółty): na tych odcinkach mogą trwać jeszcze prace budowlane, więc przejazd jest albo nie możliwy albo mało komfortowy. Po zakończeniu prac te odcinki będą miały nawierzchnię bitumiczną (asfalt/beton).
  • PLAN (kolor fioletowy): fragmenty które są dopiero w planach, po których albo jazda jest na razie mocno utrudniona (jazda terenowa po gruntowych ścieżkach) albo w ogóle jeszcze nie możliwa. Każdy z odcinków jest oddzielnie skomentowany, bo ich planowane terminy wybudowania są różne.

Polecane aplikacje mobilne oraz pozostałe portale i serwisy mapowe

Nazwa aplikacji logo Google Plat Logo App store
VisitMałopolska pobierz pobierz
MIIP Mobile pobierz pobierz
Szlaki turystyczne Małopolski PTTK pobierz pobierzTrasy główne znajdują się też w podkładach OSM (www.openstreetmap.org), więc większość aplikacji bazujących na tych podkładach (Komoot, LocusMap) powinny "widzieć" wszystkie gotowe odcinki tras głównych (oddawane do użytku nowe odcinki są nanoszone na OSM na bieżąco). 

Polecamy również małopolski portal PTTK ze szlakami pieszymi i rowerowymi (na podkładzie mapowym zaznaczone są gotowe odcinki tras sieci VeloMałopolska).

Podgląd na trasy w postaci przejazdów video (hyperlapse) razem z zapisem przejazdów znajdziecie na portalu trassy.pl/velo