Rowerem wokół Pustyni Błędowskiej – jedyna taka trasa rowerowa w Polsce

Pustynia Błędowska, platforma widokowa i rower.
Leżąca na pograniczu Wyżyny Olkuskiej i Wyżyny Śląskiej Pustynia Błędowska to atrakcja unikatowa w skali kraju. W jej pobliżu znajdziesz nie tylko szlaki piesze, ale również ścieżki rowerowe, które cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza w letnie weekendy.

Pustynia Błędowska rowerem

Proponowana przez nas wycieczka rowerowa wokół Pustyni Błędowskiej to krótka pętla o długości ok. 5 km. Wiedzie ona ścieżkami, które powstały w ramach pierwszych etapów budowy tras VeloPrzemsza oraz tak zwanej Trasy Pustynnej.

Nawierzchnia jest przeważnie szutrowa, porządnie utwardzona, a ruch samochodowy ogranicza się do jednego odcinka - betonowej drogi dojazdowej od parkingu przy ul. Bolesławskiej do Róży Wiatrów.

Wycieczkę rozpoczynamy w miejscowości Klucze niedaleko Olkusza, gdzie bez trudu można znaleźć parkingi w pobliżu wspomnianego punktu widokowego Róża Wiatrów. Najwygodniej jest dojechać do Pustyni Błędowskiej właśnie samochodem – dojazd z Krakowa zajmuje mniej więcej godzinę.

Rowerem wokół Pustyni Błędowskiej – przebieg wycieczki

Nasza wycieczkę rozpoczyna się i kończy przy Róży Wiatrów, skąd kierujemy się w stronę Zielonego Stawu. W jedną stronę jedziemy betonowo-szutrową ścieżką biegnącą na granicy okalającego pustynię lasu, wracamy natomiast szeroką drogą szutrową.

Naszą wycieczkę możemy wydłużyć o dojazd do kolejnego punktu widokowego - Czubatki, znajdującej się na wschód od Róży Wiatrów (pomiędzy nią a centrum miejscowości Klucze). A jeśli mamy ochotę na jeszcze dłuższą przejażdżkę, możemy udać się w kierunku Dąbrowy Górniczej i ścieżki przyrodniczej "Biała Przemsza" lub Kolbarku i trasy rowerowej VeloPrzemsza.

Miłośnikom dłuższych wypraw rowerowych polecamy trasę Wrota Pustyni, która liczy 63 km i biegnie w pobliżu Róży Wiatrów oraz Czubatki, a także trzeciego punktu widokowego na pustynię - Dąbrówki. W jej wypadku jednak Pustynia Błędowska stanowi tylko jedną z atrakcji na trasie - obok Olkusza, zamku Rabsztyn czy rezerwatu Pazurek.

W przyszłości powstanie większa pętla wokół Pustyni Błędowskiej, pozwalająca na dłuższą przejażdżkę po ścieżkach odseparowanych od ruchu samochodowego. Inwestycja została zaplanowana na lata 2023-2025.
Aby ułatwić sobie wycieczkę, możesz skorzystać z przygotowanego przez nas pliku .gpx z trasą: Krótka wycieczka rowerowa wokół Pustyni Błędowskiej

 

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets