Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym w Krakowie już kusi. I tak będzie do Nowego Roku!

Widok z lotu ptaka na ośnieżony Kraków i jarmark świąteczny na Rynku Głównym.
Magiczna atmosfera, wyborne smaki i ulotne zapachy, ciepły blask lampek malowniczo skrzących się w świątecznych bombkach, wyjątkowe rękodzieło, cudownej urody występy artystyczne, ale też pyszne pierogi, niepowtarzalny smak grzańca oraz oplatający ponad setkę stoisk aromat korzennych przypraw – tak prezentuje się Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie. Do tego wyjątkowy i niepowtarzalny wielojęzyczny gwar... Nic więc dziwnego, że krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy uchodzi za jeden z największych i najpiękniejszych na świecie. Czy tak jest? Każdy może się o tym przekonać, odwiedzając tętniący życiem Rynek Główny. Pierwsze świąteczne zakupy można było zrobić 29 listopada. Jarmark zaprasza do 1 stycznia 2025 roku

Wielowiekowa moc krakowskich jarmarków

Krakowskie jarmarki mają niezwykle bogaty i zarazem wielowiekowy rodowód. Oczywiście zawsze związane były z wymianą towarów i usług, ale były również miejscem spotkań kultur oraz przenikania się obyczajów i tradycji. Na imponującym Rynku Głównym i wokół niego spotkać można było nie tylko Polaków, Żydów, Ormian, Niemców, Austriaków, Czechów, Słowaków, ale także przybyszów z odleglejszych krain – Francuzów, Włochów, Hiszpanów... I przez te lata właściwie nic się nie zmieniło. Może tylko to, że na Rynku Głównym coraz częściej witamy gości z Bliskiego i Dalekiego Wschodu.  

A kiedy odbył się tu pierwszy jarmark? Najstarsze wzmianki o jarmarkach krakowskich pochodzą już z 1310 roku! Te 700 lat doświadczenia kiermaszowo-targowego sprawiają, że Kraków ze swoim bożonarodzeniowym jarmarkiem dumnie staje w targowe szranki wraz z nigdy niezasypiającym Nowym Jorkiem, odległym Singapurem, bliższą nam Pragą czy Wiedniem. Do odwiedzenia Rynku Głównego zachęcały "The Times", CNN... Tylko bowiem w Krakowie jest to coś, co każdy musi odkryć dla siebie. Dacie się skusić?

Jarmark świąteczny w Krakowie to oczywiście, jak już wspominaliśmy, wszechobecny zapach korzennych przypraw, liczne stoiska z przepięknym rękodziełem, pokazy rzemieślników, występy artystów na świątecznej scenie, moc folkloru, kolory, nowe smaki, aromaty i atmosfera, która nie może równać się z żadnym innym wydarzeniem! To tutaj skosztujecie regionalnych dań, które przygotują dla Was wystawcy z całej Małopolski, a także goście z Litwy, Ukrainy, Węgier i Słowacji. Będą też pieczone kasztany, świąteczne słodkości, charakterystyczne skwierczenie grilla i jak to na jarmarkach bywa – powietrze będzie wibrować od gwarnych rozmów i handlowej wrzawy. 

Wszystko to skąpane w malowniczym blasku świątecznych lampek oraz dekoracji inspirowanych cudownej urody arrasami z kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu. Wszystko to zamknięte w samym sercu miasta – tam, gdzie najmocniej czuć jego puls. Nie wiemy jak Wy, ale my nie możemy się już doczekać! Czego jeszcze możecie się tu spodziewać? Wszystkiego najpiękniejszego!

Małopolskie Jarmarki Bożonarodzeniowe

Małopolska, jak długa i szeroka, również kusi świątecznymi jarmarkami i iluminacjami. To także wyjątkowa okazja do zrobienia świątecznych zakupów... oraz na niezapomniany wieczorny spacer wśród świecących lampek, w niepowtarzalnej atmosferze. Na spragnionych czeka wyborne jadło, dla zmarzniętych zawsze znajdzie się grzaniec lub gorąca herbata i kawa. Gdzie i kiedy będzie można wybrać się w tym roku na przechadzkę po bożonarodzeniowych jarmarkach?

Kraków – katarynkowe melodie na Podgórzu

Coroczną „gwiazdą” Podgórskich Targów Rzeczy Wyjątkowych w Krakowie jest ponad stuletnia karuzela wiktoriańska. Znaleziona przez przypadek i skrzętnie restaurowana przez 5 lat, teraz cieszy dużych i małych podczas świątecznych wydarzeń. Na Rynku Podgórskim zagości 30 listopada i 1 grudnia. Wtedy też stawią się tu m.in. rzemieślnicy. Stoisk będzie prawie sto, a wykonywane przez artystów rzeczy zasługują na pełen podziw i uznanie. Serce wkładane w biżuterię, ceramikę, rzeźbę, ozdoby domowe, czy wypieki to klucz do sukcesu. Targi Rzeczy Wyjątkowych są wyjątkowe!

Nowy Sącz – miasteczko w mieście

Na nowosądeckim Rynku – od 13 do 15 grudnia – odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy. Nie zabraknie tam świątecznych ozdób, wigilijnych przysmaków, czy śpiewania kolęd. Miasteczko w mieście, czyli Miasteczko Galicyjskie również organizuje jarmark na swoim rynku. Kameralny klimat jarmarku w tym miejscu trwa tylko kilka ulotnych godzin! Program jest jednak bogaty, gdyż oprócz pięknych i pysznych rzeczy można uczestniczyć w warsztatach, czy śpiewać kolędy wraz z występującymi grupami.

Zakopane – wyjątkowy jarmark pod Giewontem

Pod Tatrami również szykuje się świąteczny jarmark. Rozpocznie się 7 grudnia, a zakończy 6 stycznia 2025 roku. Nie zabraknie tu regionalnych wyrobów i przysmaków, a także wybornego góralskiego jadła oraz tradycyjnego kolędowania.

Wadowice – świąteczny jubileusz jarmarku

Od 19 do 23 grudnia na wadowickim Rynku odbędzie się X Wadowicki Jarmark Świąteczny. Będzie to okazja do zakupu świątecznych ozdób, pamiątek, czy rękodzieła. Warto jednak pamiętać, że na większości stoisk królować będą wypieki i potrawy świąteczne i regionalne, a także zdobione pierniki. Zawsze też będzie okazja do degustacji. 22 grudnia o godz. 13 odbędzie się Wigilia u Wojtyłów.

Gorlice – jarmark kusi już od dekady

To już X Gorlicki Jarmark Bożonarodzeniowy. Odbędzie się na płycie Rynku, a trwał będzie od 21 do 22 grudnia. Tutaj również czekać będą świąteczne pyszności, niezwykłe wyroby, a kusić będzie korzenny aromat....

Świątniki Górne – a może do miasteczka?

Świątniki Górne to niewielkie miasteczko, malowniczo wyniesione ponad okoliczne doliny, z pięknym widokiem na Kraków i Tatry. W tym roku jego włodarze organizują V Świątnicki Jarmark Bożonarodzeniowy. Podczas niego można zrobić świąteczne zakupy, skosztować wybornych potraw, a także ujrzeć niezwykłe występy artystyczne.

Zator – Winter Kingdom w Energylandii

W zimie Energylandia zamienia się w cudowne Winter Kingdom... W parku dostępne są wtedy liczne zimowe atrakcje, np. snowtubing, warsztaty robienia pierników, lodowisko, a olbrzymie wrażenie robią świąteczne pokazy, dodajmy z rozmachem organizowane. Wśród atrakcji jest oczywiście kolorowy Jarmark Bożonarodzeniowy. I na nim można kupić świąteczne ozdoby oraz wigilijne przysmaki.

Wieliczka – solny jarmark

Jarmark Bożonarodzeniowy w Wieliczce rozpocznie się 8, a zakończy 14 grudnia. Solny gród zaprasza do Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego „Solne Miasto”. Wspomnieć trzeba, że 8 grudnia odbędą się występy artystyczne dzieci ze szkół i przedszkoli, a także warsztaty tworzenia świątecznych ozdób. Natomiast zakończeniem jarmarku będzie wyjątkowa Wigilia dla mieszkańców, podczas, której odbędzie się live cooking oraz rodzinne warsztaty dekoracji świątecznych.

Krynica-Zdrój – nowy jarmark w Małopolsce!

W 2024 roku Jarmark Bożonarodzeniowy po raz pierwszy zawita do Krynicy-Zdroju. Jego gospodarze zapraszają – 14 i 15 grudnia – w okolice Amfiteatru Krynickiego.

Niepołomice – jarmark w Chatach pod Zamkiem

Jarmark Bożonarodzeniowy w Niepołomicach odbędzie się w 2 weekendy grudnia: 7-8 grudnia oraz 14-15 grudnia (godz. 12-20). Goście, po raz pierwszy, zostaną zaproszenie do Chat pod Zamkiem. Tam czekać na nich będzie wyjątkowe rękodzieło, tradycyjne przysmaki, ale także warsztaty dla rodzin, animacje dla dzieci oraz występy artystyczne.

 

► Gdzie jeszcze można zrobić świąteczne zakupy?

 

  • Jarmark w Brzesku – 14-15 grudnia na Rynku
  • Jarmark w Nowym Targu – 16-23 grudnia na Rynku
  • Jarmark w Krzeszowicach – 14-15 grudnia w Centrum Kultury i Sportu
  • Jarmark na Lisiej Górze – 15 grudnia
  • Jarmark w Wygiełzowie – 15 grudnia w Muzeum Małopolski Zachodniej

Nie może Cię zabraknąć na małopolskim jarmarku!

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści