Boże Narodzenie

Kolorowe bombki wiszące na choince

Boże Narodzenie, przypadające na 25 i 26 grudnia, to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich obchodzone dla uczczenia wcielenia (narodzenia) Jezusa Chrystusa. W polskiej tradycji Boże Narodzenie to najpiękniejsze i najbardziej rodzinne święto w roku. Wiąże się z nim wiele zwyczajów, m.in. w domu nie może zabraknąć wówczas pięknie przystrojonej choinki, dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń, kolędowania i prezentów.

Choinka, zdobiąca domy w święta Bożego Narodzenia, jest wcześniej przystrajana m.in. barwnymi bombkami i łańcuchami. W wieczór wigilijny układa się pod nią prezenty dla bliskich, które w Małopolsce zgodnie z tradycją przynosi Aniołek, a nie św. Mikołaj czy Gwiazdor, jak w innych regionach kraju. 

Wieczerza wigilijna to okazja, na którą raz w roku przyrządza się specyficzne jarskie potrawy. Tradycyjnie powinno ich być co najmniej dwanaście. Nie może zabraknąć barszczu z uszkami z nadzieniem grzybowym lub zupy z suszonych grzybów. Na stół wigilijny koniecznie powinien zawitać smażony karp, najlepiej zatorski. Tradycyjną potrawą jest też kapusta kiszona z grochem lub z grzybami. Na deser jada się mak z bakaliami, kluski z makiem, kompot z suszu i różne ciasta.

Kolędy to kolejna tradycja związana z Bożym Narodzeniem. Śpiewa się je w domach i kościołach. Można ich także posłuchać w wykonaniu kolędników, czyli grup przebierańców chodzących od domu do domu i śpiewających kolędy oraz pastorałki. Najczęściej pośród przebierańców pojawia się turoń, dziwaczna postać z głową kozy lub barana. Na czele kolędników podąża gwiazdor, niosący wielką gwiazdę z papieru. W pochód wyruszają za nim inne postacie: Trzej Królowie, Żyd, Cyganka, muzykanci… Za śpiewanie otrzymują datki, a jeśli ich nie dostana, często psocą!

Pasterka to uroczysta msza św. odprawiana o północy w nocy z 24 na 25 grudnia. Udział w niej jest jednym z najważniejszych elementów świętowania Bożego Narodzenia. Krakowscy mieszczanie tradycyjnie udawali się na pasterkę do najważniejszej miejskiej świątyni, czyli kościoła Mariackiego przy Rynku Głównym.


 
Kostenlose App VisitMałopolska herunterladen
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści