Małopolskie TOP atrakcje. Zwiedzaj, wybieraj, głosuj! Wakacyjna zabawa z Inspirującymi Piernikami

Widok z drona na drewniane pomosty na zalewie Zakrzówek oraz otaczające zalew Skałki Twardowskiego.
Krakowski Zakrzówek - wśród nowości. Babia Góra, Turbacz i Giewont – jako przyrodnicze azyle. Nowosądeckie Miasteczko Galicyjskie, skarby podziemnego Olkusza oraz Kopalnia Soli „Wieliczka” - reprezentują wyjątkowe małopolskie muzea i skanseny, a Szczawnica i Kraków najbardziej atrakcyjne polskie miejscowości. Kto zostanie TOP Atrakcją 2024? O tym Państwo zdecydujecie, wpierając swoich faworytów w już 13. wakacyjnej zabawie z Inspirującymi Piernikami. Zapraszamy na polskieszlaki.pl, na ścieżki Małopolski i do głosowania!

Moc małopolskich atrakcji

Jak co roku, tuż przed wakacjami, staramy się podkręcić atmosferę wokół polskich atrakcji – tak do głosowania na polskieszlaki.pl zachęcają Inspirujące Pierniki, czyli Ania i Łukasz. Tym razem w konkursowe szranki stanęło około stu polskich atrakcji, podzielonych na kilka tematycznych kategorii. Oczywiście wśród nich nie mogło zabraknąć silnej reprezentacji naszego regionu, prezentującej turystyczną MOC Małopolski.

Jakie zatem miejsca spodobały się Inspirującym Piernikom? Czy Wasze typy są podobne? Polecicie je znajomym jako godne odwiedzenia? Oto małopolscy kandydaci do tytułu TOP Atrakcje 2024.

TOP Atrakcje – Nowości i odkrycia

Zakrzówek to świetna propozycja dla wszystkich, którzy lubią aktywny wypoczynek w bajkowym klimacie. Turkusowa woda, olśniewająca biel wapieni oraz niesamowite miejskie legendy. To tu znajdowało się niegdyś tajemnicze uroczysko – zwane teraz Skałkami Twardowskiego – gdzie mistrz Twardowski poszukiwał kamienia filozoficznego zamieniającego metale nieszlachetne w… szlachetne. Drugiego takiego miejsca nie ma w Polsce. Zapewniamy. Sprawdźcie i oddajcie mu swoje serce!

⇒ Tu można oddać głos na magiczny krakowski Zakrzówek

TOP Atrakcje – Zamki i pałace

Rabsztyn, piękniejący z roku na rok, wznosi się na malowniczej wapiennej skale. Według legend, głęboko pod ziemią, jest jeszcze jeden cudownej urody zamek. Raz do roku, w Niedzielę Palmową, gdy zabrzmią dzwony, do życia budzą się jego gospodarze… Może uda nam się odkryć do niego wejście? To jedna z najciekawszych warowni na Szlaku Orlich Gniazd, laureat m.in. konkursu „Zadbany zabytek”. Malownicze ruiny odnajdziemy nieopodal Olkusza.

⇒ Tu można zagłosować na zamek Rabsztyn

Choć zamek na Wzgórzu Wawelskim to najbardziej znana rezydencja królewska w Polsce, jednocześnie jedna z najpiękniejszych warowni europejskich, to wciąż skrywa on sporo tajemnic. Wakacje to idealny czas, by zanurzyć się w jego historii, obejrzeć cudownej urody arrasy, piękne ogrody, odkryć precjoza zgromadzone w skarbcu, ale też poznać „perłę renesansu toskańskiego na północ od Alp”, czyli kaplicę Zygmuntowską oraz zajrzeć do… Smoczej Jamy.

⇒ Tu można oddać głos na zamek królewski na Wawelu

TOP Atrakcje – Parki rozrywki i miniatur

Rabkoland w Rabce-Zdroju to zieleń, kwiaty, góralskie ozdoby oraz oczywiście potężna dawka doskonałej zabawy – dla najmłodszych oraz nieco starszych gości. W malowniczym parku rozrywki odnajdziemy nie tylko Góralską Dżunglę, Pofyrtane Drzewa, Plujące Totemy, Domki Skałuchów, ale również Wioskę Wikingów. Co roku odbywają się tutaj też – uwielbiane przez najmłodszych – Mistrzostwa Polski w Dojeniu Sztucznej Krowy!

⇒ Tu można oddać głos na Rabkoland w Rabce-Zdroju

Zatorski Zatorland oferuje nie tylko świetną zabawę, ale także zaskakującą podróż w czasie. W wielkim kompleksie parków odnajdziemy klucz do świata dinozaurów, owadów i mitologii. W ten sposób najmłodsi turyści poznają nie tylko dzieje Ziemi – od najdawniejszych czasów po lata współczesne – ale także specjalnego monster trucka, odnajdą strefę aktywnego odkrywcy oraz park linowy i lunapark. Tu marzenia stają się rzeczywistością.

⇒ Tu można oddać głos na Zatorland

TOP Atrakcje – Muzea i skanseny

W nowosądeckim Miasteczku Galicyjskim dzieje się magia. Wystarczy przekroczyć jego próg, by przenieść się w świat dziewiętnastowiecznej Galicji. Odnajdziemy w nim m.in. elegancki starosądecki Ratusz, który nigdy nie powstał, warsztat zegarmistrzowski, atelier fotograficzne, pracownię garncarza, zakład dentystyczny, pracownię rzemieślnika wyrabiającego drewniane ozdoby i zabawki, zakład fryzjerski, pracownię żydowskiego krawca, cukiernię, sklep kolonialny, a także karczmę, w której można rozsmakować się w galicyjskich potrawach.

⇒ Tu można oddać głos na Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu

Jakie skarby kryje Podziemny Olkusz? Aby się o tym przekonać, trzeba odwiedzić Srebrne Miasto. Zstępując do piwnic m.in. nieistniejącego ratusza ujrzymy w nich nie tylko stare dokumenty, ryciny i mapy, replikę astrolabium należącego do słynnego olkuskiego astronoma i astrologa Marcina Bylicy, ale także narzędzia tortur. Z kolei w piwnicach Kwartału Królewskiego poznamy m.in. tajemnice bicia królewskich monet.

⇒ Tu można oddać głos na Podziemny Olkusz

Kopalnia Soli „Wieliczka” – to nie tylko zabytek wpisany na pierwszą prestiżową Listę UNESCO, jeden z najdłużej nieprzerwanie działających zakładów przemysłowych, królestwo Skarbnika, ale także imponujący świat chodników, komór oraz arcydzieł wytworzonych rękami ludzi oraz matki natury. Niegdyś nosiła dumne miano Magnum Sal, czyli Wielka Sól. Skarby skryte pod miastem, usytuowane na dziewięciu poziomach, sięgają 327 metrów w głąb ziemi. Podziemna Wieliczka to również blisko 300 kilometrów chodników oraz 3000 komór.

⇒ Tu można oddać głos na Kopalnię Soli „Wieliczka”

TOP Atrakcje – Rekreacja rodzinna

Imponująca wieża widokowa oraz malownicza ścieżka w koronach drzew po to powstały na Słotwinach w Krynicy-Zdroju, aby choć przez chwilę spojrzeć na ziemię z lotu ptaka. Z wysokości blisko 50 metrów, po pokonaniu 1030 metrów, naszym oczom ukazuje się cudowna panorama – nie tylko Beskidu Sądeckiego. Gdy zaś będziemy mieli szczęście to takiego zachodu słońca – oczywiście z widokiem na postrzępione Tatry – nigdzie indziej nie doświadczymy. Kto lubi niespieszne spacery, bajkowe krajobrazy, ale też nieco adrenaliny , będzie tutaj bardzo szczęśliwy. A na rowerystów lubiących szybsze bicie serca czekają ekstremalne wyzwania w profesjonalnym Bike Parku.

⇒ Tu można oddać głos na wieżę widokową w ośrodku Słotwiny Arena

Spływ Przełomem Dunajca – to adrenalina, radość, barwne opowieści, malownicze zakola wartko płynącej rzeki, pionowe wapienne skały „przegradzające” dolinę. Można tylko wspomnieć, że niegdyś turyści spływali Dunajcem w topolowych dłubankach. Dzisiaj to specjalne konstrukcje złożone z pięciu specjalnych segmentów, wykonanych z drewna topolowego, świerkowego lub jodłowego. Emocjonujący spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach Wyżnych – Kątach lub na przystani w Sromowcach Niżnych. Trwa od 2 do 3 godzin. I zwykle mija w okamgnieniu, a to za sprawą fascynujących flisackich opowieści oraz zachwycających widoków. Nic więc dziwnego, że flisacy wpłynęli również na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

⇒ Tu można oddać głos na Spływ Przełomem Dunajca

TOP Atrakcje – Przyrodnicze azyle

Choć Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym z polskich parków narodowych to kryje nieprzebrane skarby. Urwiste ściany, sterczące igły skalne, wywierzyska, niezwykły mikroklimat… Do tego imponujący świat fauny i flory. Jest również oazą wspinaczy, rajem dla archeologów, a także oddech dla tych, którzy przyjeżdżają tu odpocząć. I nie można zapomnieć, że tutaj również można zjeść pysznego pstrąga ojcowskiego.

⇒ Tu można oddać głos na Ojcowski Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy Tatry to mistyczna kraina. Budzi zachwyt, wielkie emocje, ale i respekt. Jest rezerwatem biosfery oraz domem dla unikatowej fauny i flory. Tatrzańskie ścieżki należą do jednych z najpiękniejszych, ale i najtrudniejszych. Nic więc dziwnego, że tak wielu artystów szukało tutaj natchnienia. Może i my odnajdziemy tutaj swoją duszę.

⇒ Tu można oddać głos na Tatrzański Park Narodowy

Pustynia Błędowska, zwana polską Saharą, ciągnie się od Błędowa po Klucze. Ten jeden z największych w Europie Środkowej obszarów lotnych piasków to dzieło – jak głosi legenda – diabła, który piaskiem znad Bałtyku chciał zasypać olkuskie kopalnie ołowiu i srebra. Gdy zmęczony obniżył lot nad Błędowem zahaczył workiem o wieżę kościoła w Błędowie. Ten się rozpruł, a piach się rozsypał. I tak oto powstała Pustynia Błędowska.

⇒ Tu można oddać głos na Pustynię Błędowską

TOP Atrakcje – Góry i szczyty

Diablak, Góra Diabła, Diabli Zamek, Diable Zamczysko a może Babia Góra, Kapryśnica, Matka Niepogód, Królowa Beskidów lub Orawska Święta Góra? Już od najdawniejszych czasów najwyższy szczyt Pasma Babiogórskiego oraz Beskidu Żywieckiego, wypiętrzający się potężną kopą na 1725 m n.p.m., łączony był z ciemnymi mocami. Dzisiaj słynie raczej z imponujących panoram, oczywiście wtedy, gdy nie otulony jest woalem mgieł, a także z cudownej urody wschodów i zachodów słońca.

⇒ Tu można oddać głos na Babią Górę

Turbacz, najwyższy szczyt Gorców (1310 m n.p.m.), jest idealnym celem niezbyt męczących spacerów dla miłośników górskich wędrówek. Można się tu wybrać na jeden dzień, a można i na kilka. W tym ostatnim przypadku gościnę na pewno znajdziemy w uroczym schronisku PTTK pod Turbaczem. Turbacz panuje nie tylko nad siedmioma grzbietami górskimi, które z niego „spływają”, ale także nad licznymi dolinami w tym m.in. Dunajca, Raby… Choć w literaturze zwany bywa niekiedy „zasępionym” zwykle taki nie jest…

⇒ Tu można oddać głos na Turbacz

Giewont, majestatycznie wznoszący się nad Zakopanem, to jedna z najbardziej znanych, charakterystycznych, a zarazem tajemniczych gór. Jego szczyt wieńczy metalowy krzyż o wysokości 15 metrów, który został ufundowany przez mieszkańców Zakopanego z okazji 1900 rocznicy narodzin Jezusa Chrystusa. I nie można zapomnieć, że w Giewoncie idealne miejsce spoczynku znalazła „armia” śpiących rycerzy, którzy ruszą do boju, gdy Polska będzie w potrzebie.

⇒ Tu można oddać głos na Giewont

TOP Atrakcje – Atrakcyjne miejscowości

Słynie z niezwykłych właściwości szczaw i uroczych budynków w stylu alpejskim, malowniczych ścieżek oraz niespiesznego rytmu życia. Mowa oczywiście o Szczawnicy-Zdrój, uzdrowisku znajdującym się w malowniczym sercu Pienin. Kto raz tu się pojawi, ten będzie powracał. Za najpiękniejszy zakątek kurortu uznawany jest kameralny plac Dietla, tak zaprojektowany jak go sobie wymyślił twórca uzdrowiska – Józef Szalay. W Szczawnicy-Zdroju sił nabierali m.in. Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, a także Jan Matejko. To raj dla tych wszystkich, którzy lubią aktywny wypoczynek i nieco wolniejszy tryb życia. Jednak i dla aktywnych jest tu sporo atrakcji.

⇒ Tu można oddać głos na Szczawnicę-Zdrój

Kraków to idealne miasto dla tych, którzy lubią łączyć aktywne zwiedzanie z wolnym rytmem życia; tradycyjne potrawy oraz wymyślne dania ozdobione gwiazdkami Michelin; najnowsze trendy sztuki współczesnej i kunsztowne dzieła mistrzów sprzed wieków; piękną architekturę i urocze dzieła matki natury; trakty, którymi kroczyli królowie oraz ścieżki, które przemierzali nobliści. Stolica Małopolski to świetne miejsce na krótki, jednodniowy wypad i na wielotygodniowe wakacje. Kraków można chłonąć wszystkimi zmysłami. To jedyne takie miejsce na świecie!

⇒ Tu można oddać głos na Kraków

TOP Atrakcje – jak głosować?

Głosowanie na Top Atrakcje 2024 odbywa się w ośmiu kategoriach. Można zagłosować w jednej kategorii, a można we wszystkich. Wspierać swoich faworytów można każdego dnia v wystarczy kliknąć „Głosuj!” i potwierdzić, że nie jest się robotem.

Głosujemy? Tak. Oczywiście na atrakcje z Małopolski! Niech moc Waszych głosów będzie z nimi!

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets