Unikatowe atrakcje turystyczne – zasmakujcie w podróży!

Kolaż zdjęć laureatów konkursu Turystyczne Skarby Małopolski 2023: metalowy krzyż w Krzeczowie, drewniany duży budynek domu ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej, fragment Pustyni Błędowskiej
Planując podróże poszukujemy ich na mapie, to one dostarczają nam emocji, zachwycają, nadają rytm podróżom. Atrakcje turystyczne to miejsca i obiekty, które chętnie zwiedzamy. Mówią wiele o odwiedzanych przez nas miejscach i dostarczają nam rozrywki. W ostatniej edycji Konkursu Turystyczne Skarby Małopolski 3 niezwykłe atrakcje zostały zauważone i docenione przez internautów.

Trasa S7 z Krakowa do Zakopanego, popularna Zakopianka, systematycznie się rozbudowuje. To jedna z najpopularniejszych dróg w regionie. Przy jednym z jej nowych odcinków, dokładnie w połowie drogi pomiędzy Krakowem a Zakopanem, w środku Beskidu Wyspowego, na wzgórzu Kiecka na wysokości 631 m n.p.m. wznosi się 27 metrowy krzyż. Wita i nastraja refleksyjnie wszystkich turystów, którzy zatrzymają się w okolicy. Krzyż ustawiono w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły (św. Jana Pawła II), który wielokrotnie wędrował beskidzkim szlakiem. Przypomina o pacyfikacji Krzeczowa i zabiciu mieszkańców wsi przez hitlerowców w czerwcu 1943 roku. Dzięki iluminacji świetlnej, krzyż widoczny jest z daleka o każdej porze. Warto odwiedzić to miejsce, ponieważ roztacza się z niego niewiarygodnie piękny widok na Babią Górę i tatrzańskie szczyty. Można ruszyć też stamtąd w dalsze wędrówkę na Szczebel i Luboń Wielki. Coraz częściej przestrzeń pod krzyżem służy także jako miejsce spotkań i wydarzeń plenerowych. W związku z faktem, że konstrukcje ustawiono stosunkowo niedawno, tj. w 2020 r. jest to nowa i jeszcze nieznana powszechnie atrakcja. Zwycięstwo w plebiscycie świadczy jednak o popularności i niewątpliwych walorach tego miejsca.

 
Jeśli podróżujecie po Podhalu i chcecie podziwiać prawdziwą, historyczną architekturę wywodzącą się wprost z góralskiej tradycji koniecznie odwiedźcie Bukowinę Tatrzańską i tamtejszy Dom Ludowy. Czy wiecie, że to największy obiekt drewniany w Polsce? Został wybudowany w latach 1928-1932 w oparciu o założenia stylu witkiewiczowskiego. W głównej części budynku mieści się stylowa sala teatralna z 200 miejscami. Odnowiona w 2014 roku scena to wnętrze dawnej góralskiej chałupy. Dodaje ona wyjątkowego klimatu, ciepła i specyfiki miejsca. W przyziemiu mieści się piękna „sala zbójnicka”. Jeśli odwiedzicie to miejsce bez trudu poczujecie góralską kulturę i tradycję Podhala. W Domu Ludowym ma swoją siedzibę Bukowiańskie Centrum Kultury, a także inne organizacje społeczne. Cyklicznie odbywają się tu znane i lubiane wydarzenia kulturalne (Góralski Karnawał, Sabałowe Bajania), działają zespoły regionalne. Nic dziwnego, że to niezwykłe miejsce zostało wyróżnione w konkursie. Jeśli jeszcze nie odwiedziliście Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej zróbcie to niezwłocznie, w trakcie najbliższej wizyty na Podhalu. 


Każdy, kto zwiedza Małopolskę, wie, że to bardzo zróżnicowany region. Po Beskidzie Wyspowym i Podtatrzu przyszła pora na Jurę Krakowsko-Częstochowską i jedno z najbardziej zaskakujących miejsc na mapie. Mowa oczywiście o Pustyni Błędowskiej. To największy w Polsce obszar lotnych piasków, będący prawdziwym fenomenem krajobrazowym i przyrodniczym. Aby wyobrazić sobie jak może wyglądać prawdziwa pustynia wcale nie musimy daleko podróżować. Wystarczy odwiedzić północno zachodnie krańce Małopolski. Dzięki staraniom lokalnych samorządów, wielu inwestycjom w infrastrukturę, Pustynia Błędowska stała się prawdziwą atrakcją turystyczną. Teren sprzyja aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Warto odwiedzić rozpoznawalną, szczególnie z lotu ptaka, Różę Wiatrów. To idealne miejsce na rodzinny relaks i punkt początkowy dla pieszych i rowerowych eskapad. Pustynia oferuje możliwość obcowania z przyrodą i unikatowym ekosystemem obszaru Natura 2000. Wyjątkowa przestrzeń i niecodzienne plenery przyciągają licznych fotografów i organizatorów imprez. Pustynia to również idealne zaplecze na treningi dla sportowców, biegaczy i amatorów 2 kółek, którzy chętnie korzystają z tras rowerowych, szczególnie Velo Przemszy, biegnącej brzegiem Pustyni. Odwiedźcie koniecznie to urokliwe miejsce, gdzie warto często wracać i obserwować jak zmienia się i rozwija.
Jeśli jeszcze zastanawiacie, którą z atrakcji odwiedzić nie wahajcie się dłużej – odwiedźcie wszystkie! A jeśli traficie po drodze na inne ciekawe miejsca, koniecznie zgłoście je do kolejnej edycji konkursu. 

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści