Człowiek i jego marzenia w Cogiteonie. Małopolskie Centrum Nauki kusi atrakcjami i parkiem na dachu

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon z lotu ptaka
Nauka przez zabawę to jedna z najbardziej efektywnych form poznawania świata i swoich zainteresowań. Wiedza momentalnie wpada do głowy i zostaje na dłużej, szczególnie w chłonnych umysłach tych najmłodszych. W Cogiteonie można dosłownie poczuć naukę na własnej skórze, dać upust swojej kreatywności, zajrzeć w najgłębsze zakamarki świata biologii i fizyki, a nawet poczuć się jak Albert Einstein lub Maria Skłodowska-Curie. To nie tylko „małopolski Kopernik”, jak zdążyło się przyjąć, a obiekt wykorzystujący najnowocześniejsze technologie, z całym naukowym zapleczem: laboratoriami, wystawami, aulami i pracowniami robotycznymi oraz salami konferencyjnymi. Cogiteon oficjalnie został otwarty 21 i 22 czerwca, a od 23 czerwca odwiedzający mogą podziwiać interaktywną ekspozycję „Człowiek i jego marzenia”.

Od „Cogito ergo sum" do „Cogiteonu"

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon to instytucja powstała w celu popularyzacji nauki i edukacji wśród osób w każdym wieku. Wystawy mają na celu szerzenie wiedzy o ekologii, biologii, przyrodzie, nowoczesnych technologiach i funkcjonowaniu człowieka. Nazwa obiektu „Cogiteon” nawiązuje do słynnej maksymy Kartezjusza „Cogito ergo sum” („Myślę, więc jestem”) oraz do twórczości Zbigniewa Herberta i jego „Pana Cogito”. Grecki przyrostek „eon” symbolizuje artystyczne i rozrywkowe aspekty działalności centrum.

Cogiteon znajduje się w sąsiedztwie pasa startowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, oferując 14 tys. m² powierzchni użytkowej z parkiem oraz pierwszym ogólnodostępnym ogrodem na dachu w Krakowie. Park z siłownią plenerową i naukowym placem zabaw cieszy krakowian już od kilku miesięcy. Teraz możliwości będzie znacznie więcej, a spory parking dla autokarów sugeruje, że wycieczki do Cogiteonu będą popularne nie tylko wśród krakowian. Małopolskie Centrum Nauki jest już oficjalnie otwarte i czeka na swoich gości.

Wystawa „Człowiek i jego marzenia” już dostępna

Największe emocje budzi jednak wystawa i wnętrza Małopolskiego Centrum Nauki. Wystawa, która z pewnością rozpali ciekawość i zainspiruje do odkrywania świata. Na ponad 2,2 tys. m kw. powierzchni znajdzie się około 100 eksponatów interaktywnych, które wprowadzą nawet tych najbardziej opornych na naukę, w świat przyrody, technologii czy biologii. Ekspozycja jest podzielona na 5 części, a to, co wyróżnia wystawę to brak sztywnej ścieżki zwiedzania. Zwiedzanie wystawy jest możliwe w następujących godzinach:

  • Wtorek - czwartek: 9:00-17:00
  • Piątek - niedziela: 9:00-19:00
  • Poniedziałek – nieczynne

25 czerwca startują warsztaty w laboratoriach i pracowniach. Do wyboru jest aż 6 z nich: Laboratorium Smaków, Laboratorium Cząstek, Laboratorium Reakcji, Laboratorium Przyrody oraz dwie pracownie: Techniki i Innowacji. Dzieci będą miały szansę zgłębiać zagadnienia, których nie dotkną w szkolnej klasie, pod okiem wyspecjalizowanej kadry.

Dla tych najmłodszych, w wieku od 3-6 lat przygotowano także „Akademię dzieci”, czyli przestrzeń składającą się z mini wystawy wprowadzającej w świat przyrody i zwierząt oraz sali edukacyjnej. Cogiteon’owa restauracja „Na Polu” prowadzona jest przez znanego kucharza Andrzeja Polana, a dla smakoszy kawy i wypieków dostępna jest kawiarnia.

Po więcej informacji o Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon zapraszamy tutaj.

Projekt był finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Unijne wsparcie wyniosło 196 mln złotych.

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści