Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Ruiny królewskiego zamku Czchów

Ruiny królewskiego zamku Czchów

widok z lotu ptaka na ruiny zamku w Czchowie

Czchów, 32-860 Czchów Region turystyczny: Pogórza

tel. +48 146843188
tel. +48 605832815
Nad miejscowością i malowniczą doliną Dunajca, na szczycie odosobnionego, piaskowcowego wzgórza Baszta o wysokości około 310 metrów n.p.m., góruje potężna, owalna wieża zamku królewskiego z XIII–XIV wieku.

Początki zamku to czasy panowania króla Wacława Czeskiego. Pod koniec XIII wieku na niższym cyplu wzgórza, odciętym fosą od jego pozostałej części, wzniesiono murowaną, okrągłą wieżę obronną zwaną stołpem, o wysokości 28 metrów i murach grubości kilku metrów, zwieńczoną ośmiobocznie z wąskimi strzelnicami. Otaczały ją drewniane fortyfikacje. Była to strażnica z komorą celną, kontrolująca trakt handlowy biegnący doliną Dunajca na Węgry.

W XIV wieku wokół wieży zbudowano z piaskowca niewielki zamek, siedzibę starostwa czchowskiego, otoczony kamiennym murem obwodowym o grubości do 2 metrów z wieżą bramną, a w 1356 roku zamek po raz pierwszy pojawił się w źródłach pisanych. Część muru wbudowano w budynek mieszkalny ze sklepionymi piwnicami, do którego na przełomie XV i XVI wieku dostawiono podłużne skrzydło, a do wieży przybudówkę. Zbudowano też przedbramie z basztą bramną podpartą potężnymi szkarpami. Średniowiecze było czasem świetności zamku.

Od XVII wieku opuszczony zamek popadał w ruinę. W XVIII wieku w wieży mieściło się więzienie, zlikwidowane po I rozbiorze Polski w 1772 roku. Wtedy opustoszał i w XVIII wieku szybko zmienił się w ruinę.

 

Prace konserwatorskie na terenie ruin zamku w Czchowie podjęto w 1928 roku i zabezpieczono wieżę. W latach 90. XX wieku odsłonięto zarys fundamentów i zrekonstruowano wygląd całej budowli. Do dziś zachowała się najstarsza, wolno stojąca cylindryczna, kamienna wieża, popularnie zwana czchowską basztą, bez górnej kondygnacji, o średnicy ponad 12 metrów i wysokości około 20 metrów. Odsłonięto też i odbudowano fundamenty murów i domek strażnika, w którym umieszczono wystawę archeologiczną z makietą rekonstrukcji zamku.

W 1993 roku postanowiono wyeksponować zamkowe ruiny. W 2018 roku zamek częściowo odbudowano, zrekonstruowano wieżę bramną z drewnianym pomostem i zachowaną część domu gotyckiego, mury obwodowe podwyższono do wysokości 2 metrów, odgruzowano piwnice, na dziedzińcu odsłonięto stary bruk, zagospodarowano wzgórze i oczyszczono z roślinności. W 2000 roku na szczycie wieży zbudowano taras widokowy, na który prowadzą kręte, metalowe schody. W wieży umieszczono wystawę archeologiczną. Roztacza się z niej rozległy widok na dolinę Dunajca i Jezioro Czchowskie.

W pobliżu zamku i na jego dziedzińcu ustawiono kopie średniowiecznego uzbrojenia obronnego i oblężniczego, między innymi: hak niszczycielski, kusze wałowe, dźwig do oblewania smołą, drabinę szturmową i taran oraz moździerze, armaty i trebusz. W dalszej części „Grodziska”, czyli Miejskim Parku Zieleni i Wypoczynku, znajduje się uzbrojenie z okresu nowożytnego i czasów II wojny światowej.

Do wieży przylega budyneczek z kasą i sklepikiem z pamiątkami. Działa też małe bistro.


Powiązane treści