Kaplica Sykstyńska w Krakowie. Michał Anioł i jego arcydzieło od 24 maja na Wesołej

Zwiedzający, którzy przyszli na wystawę
Jak Michał Anioł, jeden z najwybitniejszych mistrzów renesansu, wyobrażał sobie stworzenie świata? W jaki sposób Bóg przekazał życie człowiekowi? Jak wygląda z bliska słynny „dotyk”? O tym najpełniej przekonamy się w Krakowie, odwiedzając ekspozycję „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”. To wyjątkowe spotkanie z arcydziełami światowej sztuki, sferą duchowości oraz innowacyjnej techniki, odbędzie się w sercu miasta na Wesołej. Niezwykła multimedialna wystawa, jedyna taka na świecie, od 24 maja – przez najbliższe trzy miesiące – gościć będzie na przy ul. Jana i Jędrzeja Śniadeckich 15.

Kaplica Sykstyńska w Watykanie – dzieło mistrzów

Najważniejsza i zarazem najpiękniejsza z watykańskich kaplic powstała za sprawą papieża Sykstusa IV. To w niej odbywa się wybór papieża, w niej również odnajdziemy dzieła najwybitniejszych artystów włoskiego renesansu.

Najstarsze freski, a więc te które zdobią ściany, to dzieło mistrzów pochodzących z Toskanii i Umbrii. Swoje kunsztowne piętno odcisnęli na nich Pietro Perugino, Pinturicchio, Sandro Botticelli, Domenico Ghirlandaio, Luca Signorelli, Cosimo Rosselli. Dziełem ich rąk są tak wspaniałe malowidła jak m.in.: „Próby Mojżesza”, „Przejście przez Morze Czerwone”, „Testament i śmierć Mojżesza", a także „Chrzest Chrystusa”, „Powołanie apostołów Piotra i Andrzeja” czy „Ostatnia wieczerza”.

Jednak, aby sięgnąć wzrokiem do artystycznego nieba trzeba ostro zadrzeć głowę. To bowiem na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej ujrzymy maestrię Michała Anioła, jednego z najwybitniejszych i najwszechstronniejszych artystów renesansu. Oczywiście to nie tylko najbardziej znany fresk tego wyjątkowego artysty, czyli „Stworzenie Adama” ze słynnym „dotykiem”, ale także „Stworzenie Ewy”, „Bóg oddziela światło od ciemności”, „Grzech pierworodny” czy „Potop”. Za sprawą urodzonego w Caprese geniusza możemy również ujrzeć – na wprost wejścia do Kaplicy Sykstyńskiej – imponującą scenę „Sądu Ostatecznego”. Wizję niezwykle ekspresyjną, dramatyczną, pełną symboliki i tajemnic, a przy tym skłaniającą do refleksji.

„Kto nie widział Kaplicy Sykstyńskiej, ten nie może mieć pojęcia, do czego zdolny jest tylko jeden człowiek, Michał Anioł” – słowa te wypowiedział niegdyś Johann Wolfgang Goethe. I nie ma w nich odrobiny przesady.

Kaplica Sykstyńska w Krakowie – dzieło najnowocześniejszej technologii

A jeśli ktoś nie może wybrać się do Watykanu, by ujrzeć to wyjątkowe w skali świata dzieło sztuki? Już od 24 maja może zajrzeć na Wesołą w Krakowie. Przy ul. Śniadeckich 15 odkryje Kaplicę Sykstyńską nie tylko w całej okazałości, ale także – za sprawą najnowocześniejszych technologii - w najdrobniejszym szczególe, w niespotykanych wcześniej zbliżeniach najdrobniejszych detali. Nawet w Watykanie nie można mieć tego wyjątkowego dzieła na wyciągnięcie ręki!

„Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”, choć to ekspozycja obficie korzystająca z najnowocześniejszych zdobyczy techniki, to jednak z wielkim pietyzmem oddająca ducha renesansu oraz prezentująca wyjątkowy kunszt mistrzów sprzed wieków. Ich maestrię, w sali odpowiadającej wielkością Kaplicy Sykstyńskiej, będzie można podziwiać w Krakowie przez najbliższe trzy miesiące. Będą też specjalne projekcje oparte na wiedzy – jak podkreślają organizatorzy wystawy – najlepszych historyków sztuki współpracujących z Muzeum Watykańskim. Tę wyjątkową prezentację arcydzieła światowej sztuki i jednocześnie duchowości, wspiera Małopolska Organizacja Turystyczna.

„Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość” – mawiał Michał Anioł. I nie ma w tym krzty przesady! Za sprawą multimedialnej oprawy, m.in. projekcji obrazów na wszystkich ścianach oraz oczywiście sklepieniu krakowskiej Kaplicy Sykstyńskiej, mamy więc szansę trafić do artystycznego nieba. Rozmach i efekty też robią wrażenie. Zatem na Wesołą. Tutaj dzieła mistrzów są na wyciągnięcie ręki!

Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo – ceny biletów

Daty otwarcia: 24 maja – 30 września 2024 r.

Lokalizacja: Kraków, Wesoła, ul. Jana i Jędrzeja Śniadeckich 15

Godziny otwarcia: 10-21 (ostatnie wejście o godz. 19.30)

Czas zwiedzania: 90 minut

Wiek: samodzielne wejście od 15 roku życia. Pod opieką osoby dorosłej – bez ograniczeń

 

Ceny biletów: poniedziałek – piątek

normalny – 65 zł

ulgowy – 55 zł (przysługuje uczniom i studentom do 26 roku życia, emerytom i rencistom oraz osobom z niepełnosprawnością i opiekunom)

bilet rodzinny – 169 zł (2 dorosłych i 2 dzieci 6<19 lat)

 

Ceny biletów: sobota, niedziela i święta

normalny – 75 zł

ulgowy – 65 zł (przysługuje uczniom i studentom do 26 roku życia, emerytom i rencistom oraz osobom z niepełnosprawnością i opiekunom)

bilet rodzinny – 189 zł (2 dorosłych i 2 dzieci 6<19 lat)

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets