Małopolska dla zakochanych. 10 miejsc idealnych na romantyczny wyjazd we dwoje

Kobieta i meżczyzna, uśmiechnięci, spacerują po mieście. W tle zabudowa Szczawnicy.
Leniwe kawy w przytulnych kawiarniach, malowane domy pełne uroku, szlaki górskie do przemierzania, zaułki miejskie do odkrycia czy interesujące muzea do odwiedzenia – W Małopolsce mamy mnóstwo miejsc, w których można celebrować miłość! Jeśli zastanawiacie się, gdzie zabrać swoją drugą połówkę na wyjazd, albo gdzie można spędzić niezapomniane chwile we dwoje, mamy dla Was coś extra! Przygotowaliśmy Top 10 miejsc w Małopolsce, które naszym zdaniem idealnie nadają się na romantyczną podróż. Wybierzcie coś idealnego dla Was i trzymając się za ręce śmiało ruszajcie przed siebie – w Małopolsce do zakochania tylko jeden krok!

Zalipie – pomalujcie swój świat!

Zalipie to niewielka wieś w Małopolsce, która nazywana jest najbardziej kolorową wsią w Polsce. Kwieciste bukiety i misterne ornamenty zdobiące domy, szopy, ściany, a nawet psie budy to unikatowa atrakcja, którą możecie wspólnie zobaczyć i się zachwycić. Spacer pomiędzy malowanymi domostwami, wizyta w muzeum Domu Malarek, liczne galerie z pięknym rękodziełem, a także sielskie widoki dookoła sprawiają, że Zalipie to świetny pomysł na jednodniowy wypad w zupełnie niestandardowym stylu. Będzie jak w miłości – kolorowo, radośnie i pięknie!

Lanckorona – poszukajcie małopolskich aniołów

Wystarczy zaledwie kilkadziesiąt minut jazdy z Krakowa, aby znaleźć się w miasteczku żywcem przeniesionym z zaczarowanej krainy. Lanckorona to perełka Małopolski. Leżące na Bursztynowym Szlaku miasteczko jest miejscem, w którym odnajdziecie spokój i poczujecie go wszystkimi zmysłami. Brukowane uliczki i ciasno otaczające niewielki rynek drewniane chałupy są jednym z najpiękniej zachowanych zespołów dawnego budownictwa drewnianego w Polsce. Usiądźcie na kawę i ciastko w klimatycznych wnętrzach cudownych kawiarni lanckorońskich, kupcie oryginalną ceramikę w którymś z licznych sklepików z rękodziełem, zróbcie sobie spacer pod ruiny zamku, a także patrzcie do góry, bo nad głowami co jakiś czas przelatują tu anioły!

Szczawnica – jedźcie nie tylko po zdrowie!

Urok tego małopolskiego uzdrowiska u stóp Pienin działa niemal na każdego! Przepiękne stare wille, klimat dawnego świata dancingów i spotkań towarzyskich polskiej bohemy przenika się z klasycznym urokiem uzdrowiskowych miejscowości. Jest tu pijalnia wód, w której lecznicza woda zdrowia Wam doda, są liczne szlaki spacerowe, a także górskie, spośród których możecie wybierać te najpiękniejsze dla Was. Jest spływ Dunajcem, który wciągnie Was w fascynujący świat pienińskich legend i opowieści, a także kulinarne miejsca, w których odnajdziecie smak regionu. Do Szczawnicy przyjedziecie raz i już zawsze będziecie tutaj wracać. Kto wie, może to będzie Wasze miejsce na ziemi? Sprawdźcie koniecznie!

Ojcowski Park Narodowy – szukajcie smaków, widoków i historii!

Powstał jako szósty, a także najmniejszy park narodowy w Polsce. Ojcowski Park Narodowy urokiem i unikatowymi krajobrazami przyciąga rzesze entuzjastów – niech przyciągnie i Was! Czas spędza się tu wspaniale. Możecie wędrować między jurajskimi wapieniami o fantazyjnych kształtach, spróbować wędzonego pstrąga, który jest lokalnym przysmakiem, odkrywać historie ukryte w zamku w Ojcowie, albo zobaczyć piękną, wzniesioną w 1901 roku, w miejscu dawnych łazienek zdrojowych, drewnianą kaplicę na wodzie. Czas w Ojcowskim Parku Narodowym płynie zupełnie inaczej. Przekonajcie się sami!

Piwniczna-Zdrój – odwiedźcie uzdrowisko z dobrym klimatem

Piwniczna - Zdrój jest wprost stworzona dla zakochanych! To uzdrowisko położone w Beskidzie Sądeckim jest idealnym pomysłem na romantyczny weekend we dwoje. Popradzki Park Krajobrazowy zachęca do długich spacerów, lokalny folklor aż się prosi o poznanie, a Park Zdrojowy i Pijalnia Artystyczna zapraszają na przyjemne nicnierobienie. Sielskość i kameralność to siła Piwnicznej-Zdrój. Niby niewielka, a tak wiele oferuje. Piwniczna jest piękna, przekonacie się o tym już od pierwszego spaceru wzdłuż wartko płynącego Popradu.

Dolina Karpia – zobaczcie Mazury Małopolski

Dolina Karpia jak w soczewce skupia w sobie wszystko, czego potrzeba Wam do spędzenia weekendu pełnego niezapomnianych chwil. To ostoja dzikich ptaków, melancholijna kraina pól, rozległych łąk, rozlewisk i leniwie meandrujących rzek. Można poznawać ją na wiele sposobów – przemierzać rowerem, próbować swoich sił w spływie kajakowym lub po prostu łazikować od jednego ciekawszego miejsca do drugiego. Tylko tutaj skosztujecie pysznego Karpia Zatorskiego – jednego z sześciu małopolskich produktów o Chronionej Nazwie Pochodzenia, a także wsiądziecie na najwyższy i najszybszy w Europie mega coaster w Parku Rozrywki Energylandia. Myślicie o weekendzie w zupełnie niestandardowej odsłonie? Dolina Karpia będzie idealnym wyborem!

Małopolski Szlak Winny – miłość zaklęta w winoroślach

Owidiusz, słynny poeta rzymski zwykł mawiać, że wino rozgrzewa krew, oczom daje blask, a w połączeniu z miłością są sojusznikami po wieczny czas. Na Małopolskim Szlaku Winnym możecie odkrywać to uczucie nie tylko do samych siebie, ale właśnie do wina, które jest dziedzictwem regionu. Małopolska to jeden z najbardziej rozwijających się regionów winiarskich w Polsce. Działa tutaj już ponad 100 winnic, z czego aż 50 z nich tworzy Małopolski Szlak Winny. Nie musicie jechać na południe Europy żeby poznać kulturę winiarską i jej fascynującą historię – wystarczy, że wybierzecie się na południe Polski! Właściciele małopolskich winnic chętnie otwierają podwoje dla turystów, z pasją opowiadają o uprawach i o codzienności życia w winnicy. Wizyta na Małopolskim Szlaku Winnym to podróż przez smaki, opowieści i interesujące spotkania. Wszystko to między łagodnymi wzgórzami i malowniczymi krajobrazami – czego chcieć więcej?

W skalnym świecie piękna – nie tylko Zakopane

Zakopane to nie tylko Krupówki i tłumy turystów. To także wspaniała historia, folklor i kultura, której na próżno szukać, gdzie indziej. Moc i siła idą tu z wysokich gór, dodajmy najwyższych w Polsce. Jak poznać to miasto i wykroić z niego kawałek kameralności i niezwykłości? Bardzo to proste! Trzeba się zanurzyć w Dolinki Reglowe, które dość często witają turystów ciszą i spokojem. Przechadzać między starym budownictwem z charakterystycznymi detalami, odwiedzać niezwykłe muzea, próbować regionalnych smaków i odpoczywać na polanach z zapierającą dech panoramą Tatr. W Zakopanem o miłości śpiewano, pisano i malowano, zatem może i Wy dołożycie swoją cegiełkę?

Randka z górami w tle – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej

A gdyby tak odwiedzić pierwsze w powojennej Polsce muzeum pod otwartym niebem? 60 obiektów obrazujących życie różnych warstw społecznych na Orawie na przestrzeni XVII-XX w. to przecież idealne, sielskie miejsce na randkę z pomysłem! Zobaczycie tu dawne zakłady przemysłowe takie jak olejarnia, folusz, młynotartak, tartak, kuźnia, farbiarnia i magiel. Dla entuzjastów historii będzie to wspaniała podróż w czasie, a dla wielbicieli sielankowo-wiejskich miejsc, istna uczta estetyczna! Zubrzyca Górna, w której znajduje się Park Etnograficzny, leży u podnóży Babiej Góry i Policy. Może to będzie też dobra okazja, aby zaplanować wschód słońca na słynnej górze gór – kapryśnej i nieco tajemniczej Babiej Górze? To przeżycie z cyklu nigdy niezapomnianych, zawsze wspominanych. Spróbujcie, nie pożałujecie!

Regietów – cisza, spokój i hucuły

To wciąż dzikie i piękne miejsce na mapie Beskidu Niskiego. Dawna wieś łemkowska, w której turystyka płynie w rytmie powolnym, nie masowym, jest propozycją dla szukających kojącej ciszy, wytchnienia i odpoczynku od zgiełku codzienności. Znajdziecie tutaj wspaniałe i zupełnie wyludnione trasy do wędrowania, przepiękne cerkwie, przydrożne krzyże przypominające dawne dzieje regionu, a także największą, nie tylko w Europie, ale i na świecie Stadninę Koni Huculskich „Gładyszów”. Nigdzie indziej poczucie wolności, potęga natury i dziedzictwo kultury nie współgrają tak malowniczo, jak właśnie w Beskidzie Niskim. Regietów to doskonały pomysł na ucieczkę od świata pełnego hałasu, do świata pełnego wyciszenia.

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści